Sweet Sugar Company manufactures three products (white sugar, brown sugar, and powdered sugar) in…

  1. Activity-Based Product Costing

    Sweet Sugar Company manufactures three products (white sugar, brown sugar, and powdered sugar) in a continuous production process. Senior management has asked the controller to conduct an activity-based costing study. The controller identified the amount of factory overhead required by the critical activities of the organization as follows:

    Activity Budgeted Activity Cost
    Production $500,000
    Setup 144,000
    Inspection 44,000
    Shipping 115,000
    Customer Service 84,000
    Total $887,000

    The activity bases identified for each activity are as follows:

    Activity Activity Base
    Production Machine hours
    Setup Number of setups
    Inspection Number of inspections
    Shipping Number of customer orders
    Customer Service Number of customer service requests

    The activity-base usage quantities and units produced for the three products were determined from corporate records and are as follows:

    Machine Hours Number of Setups Number of Inspections Number of Customer Orders Customer Service Requests Units
    White sugar 5,000 85 220 1,150 60 10,000
    Brown sugar 2,500 170 330 2,600 350 5,000
    Powdered sugar 2,500 195 550 2,000 190 5,000
    Total 10,000 450 1,100 5,750 600 20,000

    Each product requires 0.5 machine hour per unit.

    Required:

    If required, round all per unit amounts to the nearest cent.

    1. Determine the activity rate for each activity.

    Production $ per machine hour
    Setup $ per setup
    Inspection $ per inspection
    Shipping $ per cust. ord.
    Customer service $ per customer service request

    2. Determine the total and per-unit activity cost for all three products.

    Total Activity Cost Activity Cost Per Unit
    White sugar $ $
    Brown sugar
    Powdered sugar

    3. Why aren’t the activity unit costs equal across all three products since they require the same machine time per unit?

    The unit costs are different because the products consume many activities in ratios different from the _____ sales mix or volume.

"Is this question part of your assignment? We can help"

ORDER NOW