Gretchen can buy 17.4 ounces of Brand A toothpaste for $5.22, or she can buy 26.6 ounces of Brand B toothpaste for $6.65. Which of the following explains which is the better deal? A. Brand A is the b

Need your ASSIGNMENT done? Use our paper writing service to score better and meet your deadlines.


Order a Similar Paper Order a Different Paper

Gretchen can buy 17.4 ounces of Brand A toothpaste for $5.22, or she can buy 26.6 ounces of Brand B toothpaste for $6.65. Which of the following explains which is the better deal?

A. Brand A is the better deal, because it costs $0.08 less per ounce than Brand B.

B. Brand A is the better deal, because it costs $0.05 less per ounce than Brand B.

C. Brand B is the better deal, because it costs $0.08 less per ounce than Brand A.

D. Brand B is the better deal, because it costs $0.05 less per ounce than Brand A.

"Is this question part of your assignment? We can help"

ORDER NOW
Writerbay.net

Do you need help with this or a different assignment? We offer CONFIDENTIAL, ORIGINAL (Turnitin/LopesWrite/SafeAssign checks), and PRIVATE services using latest (within 5 years) peer-reviewed articles. Kindly click on ORDER NOW to receive an A++ paper from our masters- and PhD writers.

Get a 15% discount on your order using the following coupon code SAVE15


Order a Similar Paper Order a Different Paper